5% rabatu na pierwsze zamówienie

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymaj rabat na pierwsze zamówienie!

Zapisz się i otrzymuj specjalne promocje!

Wybór najlepszej karmy dla kota

Jeżeli zastanawiasz się nad tym, jak zdrowo żywić swojego kota, poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pozwolą Ci wybrać najlepszą karmę i zadbać o zdrowie swojego czworonoga. Ponieważ o kociej diecie opinii w internecie można znaleźć tyle ilu jest właścicieli kotów to nie wiele z nich mówi o prawidłowym kocim odżywaniu. Dlatego też zamieszczamy dla was ten artykuł, które pozwoli wam na wybór najlepszej karmy dla waszego czworonoga. I przy okazji nauczy was istotnych rzeczy na temat żywienia kota.

Zdrowe odżywianie — karma sucha czy mokra?

Wiele tutaj zależy od preferencji samego kota oraz od właściciela, taki wybór karmy to całkowicie indywidualna kwestia. W zasadzie oba typy karmy mogą stanowić podstawową dietę naszego pupila lub karma sucha może być smacznym uzupełnieniem do diety opartej na karmie mokrej i na odwrót. A czym właściwie różni się karma sucha od mokrej?
Karma mokra dla kota — jest to bardziej naturalny pokarm, lubiany przez koty, ale tańsze produkty z tej kategorii mają zaledwie śladową zawartość mięsa w swoim składzie. Dieta oparta na mokrej karmie dobrej jakości również będzie zdrowa i pożywna, ale także kosztowna. Kot zjada więcej karmy mokrej niż suchej, ponieważ mokry pokarm zawiera w składzie wodę.

Dobra karma — jak ją rozpoznać?

By wybrać idealną karmę dla naszego czworonoga, należy zapoznać się ze składem wielu różnych karm i zdecydować się na tą która ma najlepszy skład i jest najbardziej wartościowa. Ważne też, aby taka karma była bez zbożowa, ponieważ w naturze koty są mięsożercami i nie żywią pszenicą, a w takiej karmie zboża to po prostu niedrogi wypełniacz. Za to warzywa i owoce są mile widziane w składzie karmy. Dodatkowo powinniśmy zwracać uwagę ile procent mięsa jest zawarte w puszcze. Niestety w wielu karmach próżno szukać choćby kilkunastu procent tego składnika. Dlatego czytanie etykiet jest tak ważne – szkoda przepłacać za produkty wątpliwej jakości. Minimum to 13 do 19 procent mięsa, takie karmy można spotkać w sklepach, ale bywają lepsze. Jeśli natomiast trafimy na karmę, która ma w sobie ponad 30% mięsa to jest to jak najlepszy wybór dla kota.

Dodatkowym ważnym aspektem są witaminy i inne składniki, np. zawartość tauryny, która jest substancją niezbędną dla prawidłowego procesu przemiany materii w organizmie kota. Jej niedobór może prowadzić do ślepoty, niepłodności, zaburzeń wzrostu, deformacji kręgosłupa i niewydajności systemu immunologicznego, a nawet wywołać kardiomiopatie czy choroby mięśnia sercowego. Wiele karm gotowych zawiera odpowiednią jej ilość, dzięki czemu nie trzeba podawać kotu suplementu.


Karma dla kota firmy BOZITA

Karmy dla kota BOZITA

Przykładem takiej karmy może być karma sucha Feline Grain Free Chicken firmy BOZITA jest to karma bez zawartości zbóż. Przeznaczona jest dla dorosłych oraz rosnących kotów wszystkich wielkości, oraz o normalnej aktywności. W tym wypadku trzeba pamiętać o nieustannym zachęcaniu kota do picia wody, ponieważ karma sucha jak nazwa na to wskazuje nie zawiera jej w sobie. Jeśli chodzi o karmę mokrą warto zwrócić uwagę na BOZITA Feline 370 g jest to karma oparta na surowcach wysokiej jakości. W jej składzie można znaleźć wysoką zawartość mięsa i małą ilość tłuszczu. Dodatkowym plusem jest naturalnie zbilansowana zawartość witamin i składników mineralnych.

Bozita jest marką karm dla zwierząt produkowaną przez Doggy AB w Szwecji. Znana jest jako zdrowy pokarm wyprodukowany z wysokiej jakości, naturalnych składników bez hormonów, antybiotyków, dodatków syntetycznych i bez zbędnych zapychaczy.


Podsumowanie

W skrócie kot potrzebuje więc wysokowartościowych białek, by pozostać w dobrej formie witalnej i fizycznej. Składniki roślinne i węglowodany są dla kota ciężkostrawne – tych „pustych kalorii” należy w diecie kota unikać.

Jak widać, prawidłowe żywienie kota to nie taka trudna kwestia. By wybrać wysokiej jakości karmę wystarczy świadomie przeczytać jej skład. W wasz czworonóg będzie wam za to bardzo wdzięczny.
Zapraszamy również do naszego internetowego sklepu zoologicznego. Na pewno znajdziecie u nas odpowiednią karmę dla waszego zwierzątka. 

Share This Post :