5% rabatu na pierwsze zamówienie

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymaj rabat na pierwsze zamówienie!

Zapisz się i otrzymuj specjalne promocje!

Jak karmić szczeniaka?

W dzisiejszym artykule chcielibyśmy Wam przedstawić jak prawidłowo karmić szczeniaka, ponieważ Wasz psiak zależnie od wieku potrzebuje odpowiednio dobranej karmy. Inaczej karmimy szczeniaka, inaczej psa dorosłego. Warto zauważyć ze szczeniaki mają niespożytą ilość energii i większą chęć do zabaw. Karma dla waszego pupila powinna być pełno porcjowa oraz cechować się wysoką strawnością i stałością składu co zapobiega ewentualnym zaburzeniom pracy układu trawiennego i szczególnie niebezpiecznym, grożących odwodnieniem biegunkom. Generalnie zapotrzebowanie szczeniąt na energię jest około dwukrotnie wyższe w porównaniu z dorosłymi psami. Należy jednak pamiętać, aby nie przesadzać też w drugą stronę, ponieważ nadmiar karmy może spowodować zaburzenia wagi, a co za tym idzie problemami ze stawami lub kośćmi. Dużą wagę należy też przyłożyć do częstotliwości karmienia, pokarm należy podawać 3-4 razy w ciągu doby. Stałe godziny karmienia oraz miejsce podawania pokarmu zapewniają poczucie bezpieczeństwa psu a niezbyt duża ilość pokarmu podawana w trakcie pojedynczego posiłku, nie obciąża zbytnio układu pokarmowego. Ważny jest też stały dostęp do czystej, świeżej, często wymienianej wody.


Odżywianie szczeniaka – zależne od rasy?

Tak, w zależności od rasy i docelowej wielkości psa, producenci opracowali karmy dla: szczeniąt ras dużych i średnich oraz małych piesków. Również ze względu na wielkość naszego pupila czas karmienia taką karmą jest zależny. Małe psy powinny być karmione przez około 12 miesięcy, natomiast rasy duże dwukrotnie dłużej (do 24 miesięcy). Istotne jest podawanie odpowiedniego pokarmu, ponieważ dla szczeniaków dużych ras, karmy posiadają mniej wapnia i dostarczają mniej energii. To właśnie mniejsza ilość energii ma na celu zmniejszyć nieco tempo wzrostu, a tym samym “rozłożyć wzrost w czasie”. Odpowiednim przykładem karmy dla szczeniaka rasy dużej
i średniej może być karma FARMINA N&D Lamb & Blueberry Puppy Medium & Maxi. Jeśli zaś chodzi o karmę dla małych piesków, idealna może okazać się karma  FARMINA N&D Lamb & Blueberry Puppy Mini


Karmy FARMINA N&D Puppy dla szczeniaków

Karmy dla szczeniaka tej firmy, są wolne od powszechnie stosowanych składników, takich jak pszenica, kukurydza, soja, wieprzowina czy wołowina, będące częstym powodem alergii pokarmowych u zwierząt. Dieta wolna od alergenów pozwala zapobiegać występowaniu nietolerancji pokarmowych i uczuleń, jest lekkostrawna i zmniejsza obciążenie organizmu. W składzie tych karm można znaleźć wysokiej jakości mięso z jagnięciny z dodatkiem dyni i borówki z linii PUMPKIN oraz kurczaka z granatem z linii PRIME. Bezzbożowa karma FARMINA N&D jest w stanie zaspokoić potrzeby Twojego czworonoga.


Dbaj o dobre żywienie szczeniaka, czyli czym go nie karmić

Chociaż karmienie zwierzęcia resztkami i kąskami ze stołu jest odradzane, często trudno jest powiedzieć nie, zwłaszcza gdy pupil robi maślane oczy :) Jeżeli zdecydujesz się od czasu do czasu ulec, wiedz, że są rzeczy, których nie powinno się podawać. Należy unikać podawania maluchowi surowego mięsa, gdyż zwiększa się ryzyko zatrucia pokarmowego.
Trzeba uważać na szczególnie łamliwe kości kurczaka i rybie ości, gdyż mogą one uszkadzać zęby i powodować niedrożności w przewodzie pokarmowym. To samo dotyczy dużych kości, chociaż tradycyjnie podawane psom, nie są zalecane z uwagi na związek z występowaniem niedrożności jelit. Mięso i resztki ze stołu nigdy nie powinny stanowić więcej niż 10% całkowitej diety psa, w przeciwnym wypadku ryzykujesz zakłócenie prawidłowego bilansu podawanej karmy. Oraz najważniejsze- nigdy nie podawaj psu czekolady, cebuli i winogron, rodzynek, orzechów, niektórych owoców cytrusowych, gdyż mogą być one dla psa bardzo toksyczne i zabójcze.
Mamy nadzieję, że te kilka wskazówek pomoże Wam w odpowiednim karmieniu szczeniaka.
Zapraszamy również do naszego sklepu internetowego. Na pewno znajdziecie u nas odpowiednią karmę i przysmaki dla Waszego szczeniaka.

Share This Post :