5% rabatu na pierwsze zamówienie

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymaj rabat na pierwsze zamówienie!

Zapisz się i otrzymuj specjalne promocje!

Drapak dla kota – dlaczego kot drapie?

Drapak dla kota- dlaczego kot drapie?

Masz już dość zniszczonych mebli? Powyciąganych sznurków, porysowanej framugi i drzwi?
Sprezentuj swojemu kotu drapak! Drapanie, a co za tym idzie niszczenie mebli jest niezwykle irytującym kocim zachowaniem, jest też niestety przyczyną, przez którą kot wraca z adopcji lub jest oddawany do schroniska. Jednak kot nie drapie na złość, taka jego natura. Nie robi też tego, dlatego że nie podoba mu się kanapa lub jest zły, czy też niewychowany. Kot drapie, bo tak ma zapisane w genach, w ten sposób znaczy swój teren. Koty posiadają gruczoły między opuszkami palców, które wydzielają substancje zapachowe. Drapiąc, aromaty uwalniają się i pozostają na powierzchni i zwierzę w ten sposób informuje, że to jego teren, on tu mieszka. Poza tym kot w ten sposób dba o pazurki, drapiąc zdziera zużytą pochewkę pazura, pod którą znajduje się nowa. Pazurów nie wolno też usuwać, wiąże się z to z bólem psychicznym i fizycznym, a sam kot może przez to stać się agresywny. Pazury można obcinać u weterynarza lub samodzielnie, musimy być jednak bardzo ostrożni, by nie uszkodzić kanalików nerwowych. Poza tym pazur to bardzo ważna sprawa dla kota, ponieważ stanowią o ich przetrwaniu, umiejętności polowania, zaznaczania swojej obecności, wspinania się, uciekania, bronienia się. Więc aby zmniejszyć szkody, powinniśmy zaopatrzyć się w drapak dla kota. To jeden z ważniejszych akcesoriów, w które powinien wyposażyć mieszkanie koci opiekun.

Jaki drapak dla kota?


Ważna jest jego stabilność - wybierając drapak wolnostojący szukajmy takiego, który będzie stabilnie stał na prostym podłożu i nie wywróci się, kiedy kot będzie z niego korzystał. Przy dużych drapakach warto wybrać model, który można przykręcić do sufitu i podłogi. Jest to ważny element, ponieważ z chwiejnego drapaka nasz kot nie będzie chciał korzystać, a nawet będzie się bał go używać. Drugim, ważnym elementem jest jego rozmiar. Małe drapaki świetnie sprawdzą się dla
mniejszych kotów oraz kociąt. Natomiast jeśli nasz kot jest duży należy zaopatrzyć się w drapak o wysokości minimum 1 metra. Warto zainwestować w masywny, ciężki drapak, którego duży kot nie przewróci. Należy też zwracać uwagę na materiał, z którego drapak został wykonany, najlepiej sprawdzają się te owinięte szczelnie sznurkiem z sizalu legowiska, budki i półki dla kotów powinny być obszyte materiałem, do którego nie będzie przylegała sierść. Jeśli mamy więcej niż jednego kota, warto zadbać, aby każde z nich miało na drapaku swoją przestrzeń. Koty chętnie śpią na wysokich kondygnacjach drapaków zainstalowanych w domu, gdzie nikt im nie przeszkadza.

Jak nauczyć kota korzystać z drapaka?


Jeśli wasz kot niezbyt chętnie chce korzystać z drapaka, mimo spełnionych powyżej warunków i nadal woli kanapę, to nic straconego! Kot można zachęcić do korzystania z drapaka. Po pierwsze powierzchnie, które niszczy należy pokryć dwustronną taśmą klejącą. Może nie wygląda to zbyt estetycznie, ale kot zauważy, że jego ulubiona sofa nie nadaje się już do ostrzenia pazurków, następnie należy zachęcać go do drapaka poprzez wspólną zabawę. Świetnie posłuży do tego, na
przykład wędka z zabawką na końcu, myszką lub piłeczką. Warto drapak też delikatnie popsikać kocimiętką by wzbudził w nim większe zainteresowanie. Można też kotu pokazać, że drapak się drapie, jeśli nasz urwis zaczyna znowu męczyć nasz fotel, należy przestawić go na drapak i poruszać jego łapkami imitując ruch drapania, prędzej czy później załapie, o co chodzi. Na szczęście koty szybko lub od razu doceniają zalety drapaków i przedkłada je nad kanapy.
Mamy nadzieję, że tym artykułem rozwialiśmy wszelkie wątpliwości co do kupna drapaka, jak widzicie jest to dość niezbędny mebel w waszym domu, jeśli decydujecie się na posiadanie kota.
Kociego drapania nie da się wyplenić, więc aby chronić wasze meble zapraszamy do naszego sklepu internetowego gdzie znajdą Państwo odpowiedni drapak dla waszego kota.

Share This Post :